Kā sarunāties ar audumiem? / How to talk to your fabric?

Sewing / Šūšana

Click here to continue reading in English

Parasti audumi ir sakārtoti pēc to veida, ņemot vērā šķiedru izcelsmi vai pinuma struktūru. Tātad, audumi vispirms jau sastāv no šķiedrām, kas var būt vairāku veidu:

– dabiskās šķiedras (kokvilna, lins, zīds, vilna)

– cilvēka radītās šķiedras.

Tās iedalās 1) sintētiskajās (sintezētas laboratorijā izmantojot dažādus ķīmiskus elementus. Tā radīts ir, piemēram, poliesters, akrils, neoprēns, neilons. 2) mākslīgi radītās (sintezētas laboratorijā, izmantojot dabā sastopamas šķiedras un materiālus, piemēram, koku, soju, kukurūzu, krabju čaulas un pat pienu. Tā tapis, piemēram, acetāts, viskoze, mākslīgais zīds.

– diezgan bieži pieejami arī dabisko un sintētisko šķiedru savienojumi.

Ja nav zināms, kāda veida audums ir tas, kas iekritis acīs, palīdz dedzināšanas pārbaude. Kāda ļoti jauka audumu veikala pārdevēja reiz man šādi izpalīdzēja – paskatījās augšup, lai pārliecinātos, vai virs galvas nav dūmu detektors, paņēma mazu gabaliņu auduma un pielika pie uguns. Ja audums deg, tas ir dabisks, ja kūst – sintētika. Šo triku audumu veikalā gan pašas labāk nemēģiniet! : )

Šīs šķiedras veido diegus jeb pavedienus. Tie ir:

– savīti jeb vērpti diegi (kad daudzas īsas šķiedras, kopā savītas, veido vienu garu pavedienu)

– pavedieni, kas veidoti no garām vienlaidus šķiedrām

Diegu pielietošanas tehnika, radot audumu, nosaka tā pinumu jeb struktūru:

– austs audums (veido, gareniski ievietojot diegus stellēs (taisnie diegi) + tos krustojot ar horizontālajiem jeb šķērsajiem diegiem). Vēlāk, piegriežot audumu apģērbam, pārliecinies, ka dari to saskaņā ar taisno diegu, ja vien apzināti nevēlies iegūt citu efektu. Ir trīs pamata pinumu veidi – vienkāršais (gludais), rievotais jeb sarža pinums un atlass.

– adīts audums (veido vairākas savstarpēji vienotas cilpiņas, radot staipīgu audumu). Adīšanā ir divi pamata pinumi – labiskais, kas līdzīgs labiskajam valdziņam klasiskajos adījumos ar rokām) un kreiliskais valdziņš, kas mazliet atgādina kreilisko valdziņu klasiskajā adīšanā, tomēr cilpiņas savienotas mazliet sarežģītāk un mehāniski. Tāda veida audums ir, piemēram, trikotāža.

– Tiek pielietotas arī citas tehnikas, kurās audums netiek ne adīts, ne austs piemēram, mežģīņu knipelēšana, filcēšana, tīklu siešana, pīšana, kausēšana, līmēšana, laminēšana u.c.  Protams, arī dabisko kažokādu un ādu izmanto apģērbu veidošanā, taču šos es pie audumiem nepieskaitu.

Ja gribas uzzināt vairāk par audumu veidiem un to īpašībām, pielietošanu apģērbos un dizainā, to kopšanu, iesaku šīs divas grāmatas:

Pink_fabric_book

Grāmatas autors: Clive Hallet, Amanda Johnston, Laurence King publishing, 2014. Nopērkama Jāņa Rozes grāmatnīcā, Amazon, Book Depository u.c.

Rozā grāmata nav tikai grāmata – tā ir sajūtu un taustes grāmata, jo ir pildīta ar 125 reāliem, dažādu šķiedru, pinumu un izcelsmes audumu paraugiem, kā arī aprakstu par tiem un vēl daudziem citiem audumiem. Grāmata, kurā izlasīto informāciju par audumiem vari pārbaudīt pati tos staipot, taustot un pētot. Grāmata var būt arī noderīgs uzskates materiāls darbā ar klientiem, pasniedzot kursus vai kā audumu terminu vārdnīca. Savukārt pelēkā grāmata ir noderīga, lai iegūtu padziļinātu informāciju par dažādiem audumiem un to veidiem, tai skaitā, kā katrs no tiem rodas.

grey_fabric_book

Grāmatas autors: Clive Hallet and Amanda Johnston, Laurence King Publishing, 2014, nopērkama Jāņa Rozes grāmatnīcās, Amazon, Book Depository u.c.

Kā saprast, kas nepieciešams un kā izvēlēties īsto audumu? Par to varētu sarakstīt vēl vienu atsevišķu grāmatu, : ) bet te būs dažas svarīgākās lietas, kuras vajadzētu apdomāt:

– Vai tas atbilst manis izdomātajam dizainam?

Aptausti to, saproti struktūru – tas ir krītošs vai stingrs un spēj saglabāt formu? Vai tas ir caurspīdīgs vai biezs? Piemēram, neizvēlies krītošu audumu apģērbam, kuram jānotur forma (piemēram mētelim) un otrādi. Neizmanto smagus sintētiskus audumus vieglai vasaras kleitai, citādi tajā pārkarsīsi utml. Ja strādā ar jau gatavu skici un piegrieztni (žurnālos, mājas lapās), tiem parasti ir pievienotas arī piezīmes par to, kāda veida audums ir vispiemērotākaiss konkrētajam apģērbam.

– Vai tas man (vai klientam) piestāv?

Nostājies pie spoguļa, paņem audumu un pārliec to pār plecu, tuvu sejai vai, ja audums domāts lejasdaļai, pieliec to pie vidukļa, un iztēlojies, ar kādiem vēl apģērbiem, aksesuāriem tas kopā tiks vilkts? Tā sapratīsi, vai krāsa piestāv tavai garderobei, ādas tonim, vai auduma struktūra piestāv ķermeņa tipam. Apskati audumu arī dažādās gaismās, jo mākslīgā apgaismojumā un dienasgaismā tas var izskatīties ļoti atšķirīgi. Vai audums ir ādai patīkams?

– Kā audums uzvedīsies?

Vajadzētu mēģināt paredzēt, kas ar audumu notiks dažādās dzīves situācijās. Vai to būs viegli kopt? Viegli šūt? Kā tas valkāsies? Vai to var gludināt? Kādas ir tā īpašības – tas burzās, ir plāns, elastīgs, vai ar to būs iespējams apsēsties, nesaburzot? Ja audumu pērc no baķa, apskati tam pievienoto informāciju par tā sastāvu un kopšanu. Šī tabula arī varētu noderēt

– Vai audums ir kvalitatīvs?

 • Meklē noturīgu audumu. Pārbaudi to, pastiepjot – ja diegi nemaina pozīcijas un pinums saglabājas, būs labi.
 • Pievērs uzmanību, lai auduma pinuma struktūra būtu gluda un vienmērīga. Neizvēlies tos, kuros jūtamas plānākas un biezākas daļas.
 • Auduma krāsai vajadzētu būt vienmērīgai un nesmērēties.
 • Ja uz auduma ir kāds raksts, tam jābūt vienmērīgam, bez pleķiem un nenokrāsotām vietām, ja vien tas rakstā nav paredzēts.
 • Esi uzmanīga ar ģeometriskajiem rakstiem – tiem jābūt saskanīgiem, savienojot audumus jebkuros leņķos, jo nevienmērīgas vai neprecīzas uzdrukas vainu šūšanas procesā nav iespējams izlabot.
 • Saspied audumu plaukstā uz dažām sekundēm. Ja pēc tā atlaišanas burzījumi saglabājas, jābūt gatavai, ka no šī auduma šūtais apģērbs vienmēr izskatīsies saburzīts (ja tas ir vēlamais efekts, kā linu gadījumā, viss kārtībā).

Jau laikus izspried, kuras auduma īpašības tev ir pašas svarīgākās un uz kurām esi gatava pievērt acis. Atceries, ka apģērbam jākalpo ilgi un jābūt īpašam.

Komentāri un diskusijas

HOW TO TALK TO YOUR FABRIC?

Usually fabrics are sorted by the type of fiber of the fabric or a way how yarns (strands of fibers) are put together to create the fabric and its own unique structure.

Fibers can be in:

– natural form (cotton, linen, silk, wool)

– man-made fibers that can be divided as 1) synthetic fibers (synthesized in laboratories using chemicals. Fabrics like polyester, acrylic, nylon, elastane, neoprene) and 2) artificially made (synthesized in laboratories, but using the fibers that can be found in the nature, like wood pulp, corn, milk, soy, crab shells. Fabrics like acetate, viscose, rayon)

– Quite often you will meet fiber blends as well.

When you don’t know which fiber your love-fabric has – do the burn test as a really nice and helpful saleswomen at the fabric store did – she looked up, to make sure there was no smoke detector above her, took a small piece of the fabric and burned the edge of it – if it burns, it’s natural, if it melts – it’s man-made. Don’t do it at the store yourself though 🙂

These fibers are processed into yarns. Yarns can be:

– spun yarns (short fibers twisted into continuous yarn)

– filament yarns (one long smooth strand)

Yarns are then made into the fabrics with their own structure:

– woven fabrics (made by weaving the yarns on a loom by putting them lengthwise – which will then become straight grain and crosswise – creating the cross grain. When later cutting your fabric, make sure they are directly on the grain you want to use for your project. It’s essential ’cause it can create different design effects –  both how it looks (stripes for example) and how it drapes. There are three basic weaves – plain, twill and satin.

– knit fabrics (Made up of a series of interlocking loops that result into stretchy fabrics. Two basic knit structures are weft and warp, seen for example in jersey, tricot and others.

– Other several techniques are used and it’s nether woven or knit( for example lace or interfacing). These techniques can be felting, netting, braiding, fusing, bonding, laminating. And then of course there are natural fur and leather that is used in clothing, but those hardly count as fabrics…

If you want to know more about different fabric contents, characteristics, where to use them, what to design from them and how to care for them, check out these books:

Pink_fabric_book

Clive Hallet and Amanda Johnston, Laurence King Publishing, 2014

The pink one is not just a book, it’s a touch and feel book as it is filled with 125 sample fabrics from various fibers, yarns and weaves with lots of additional information about them and fabrics in general. You can stretch, touch and explore to understand the words in the book better. To look deeper into the stories of various fabrics – where they come from and how they’re being produced the other book (grey one) is a helpful guide too.

grey_fabric_book

Clive Hallet, Amanda Johnston, Laurence King Publishing, 2014

How to recognize the fabric you need? Well, a whole book could be written about it, but there are several general aspects you should consider:

– does it suit the design in your mind and the pattern?

Play with it, touch it, understand its structure – does it drape or does it keep its shape? Is it translucent or thick and solid? For example don’t choose fabric that drapes for a garment that has to remain in a shape (like a coat) and the other way around. Don’t use heavy synthetic fabrics for a light summer dress if you don’t want to heat up etc. If you are working with ready made commercial patterns, they usually have notes on what kind of fabric is best for your project.

– does it suit you (or your customer)?

Take the fabric, drape it over your or customer’s shoulder in front of the mirror and see – does the color go with the face and skin tone, does the fabric pattern flatter the body type? Take the fabric to a different source of light – it may look different under the artificial light and in the daylight. Do you like the feel of it against your skin?

– how will the fabric behave?

This is where you have to predict what the fabric will do in certain situations of its life – will it be easy to clean, will it be pleasant to sew, how will it wear, can you iron it, what characteristics does it have – does it wrinkle, is it sheer, is it stretchy, will it allow you to sit down without wrinkles. If you are buying the fabric from a bolt – check out the tags on it and see what fibers are used as well it may give you additional information like how to take care of it. This link maybe useful too

– does it have the quality I’m looking for?

 • Generally look for tightly woven fabrics that don’t wonder around. Test it by scratching the fabric’s surface – if the threads don’t shift it’s good to go.
 • Look for fabrics whose threads are consistent and smooth, avoid fabrics with sudden bulges or thick and thin areas (unless it’s ment to be an effect of the fabric).
 • The color of the fabric should remain even and does not rub off.
 • If the fabric has a pattern on it – it has to be even with no sudden white and undyed spots, unless it’s part of the pattern of course.
 • Pay attention to geometrical prints – they should meet the sides of the fabric at the same angles, an uneven print can’t be corrected afterwards
 • Crush the fabric in your hands, most of the big wrinkles should clear off after releasing it, if that doesn’t happen, the garment will always look wrinkled (unless if that’s what you are going for, like in the case of linen).

Good luck with your project!

Back to top

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s